Kolejny krok Bocuse d’Or Team Poland do Tallina!

2020-07-01

Przygotowania do europejskiej selekcji Bocuse d’Or ruszyły jeszcze w starym roku. Zaraz po polskich eliminacjach w listopadzie 2019, które odbiły się szerokim echem i wielkim uznaniem w polskiej branży gastronomicznej nic nie zapowiadało tego, co kilka miesięcy później drastycznie wpłynęło na życie ludzi na całym globie. Koronawirus Covid -19 zmienił w zasadzie wszystko. Społeczność szefów kuchni bardzo ucierpiała w wyniku kryzysu wraz ze wszystkimi aktorami branży gastronomicznej i hotelarskiej. 
Organizatorzy europejskiej rozgrywki zostali zmuszeni do przesunięcia terminu tego prestiżowego konkursu. Mamy nadzieję, że nowa data 15-16 października 2020 jest ostateczna a nasz kandydat Jakub Kasprzak wspierany przez Patryka Paczkowskiego (commis) będzie mógł zaprezentować się na arenie międzynarodowej w Tallinie. 
Dla Jakuba to kolejny wielki krok do spełnienie zawodowego marzenia. Kilka lat temu szkolił się w Instytucie Paula Bocuse w Lyonie a dzisiaj pod okiem mentorów trenuje by jak najlepiej wypaść w Estonii. Jesteśmy przekonani, że nasz dream team zrobi co w jego mocy by znaleźć się w wymarzonej dziesiątce, która da mu awans do Wielkiego Finału w Lyonie.

W przygotowaniach naszego kandydata bierze udział cały sztab ludzi, zaś w Team Poland znajdują się:
- Jakub Kasprzak – candidate
- Patryk Paczkowski – commis
- Adam Chrząstowski – President /Jury member
- Tomasz Purol – official coach
- Dominik Brodziak – technical coach
- Dorota Karwacka – promotion team manager

Poza ścisłym gronem, które pracuje z naszym kandydatem i jego pomocnikiem, w tym roku Akademia Bocuse d’Or Poland zaprosiła wielu znakomitych szefów kuchni, wybitne autorytety w branży gastronomicznej, którzy jako Chefs Patrons chętnie wspierają radą i doświadczeniem Jakuba podczas treningów. Na tym etapie przygotowań dołączyli wyjątkowi szefowie, których nikomu nie trzeba przedstawiać, bo ich nazwiska mówią same za siebie, a mianowicie: Kurt Scheller, Jerzy Pasikowski oraz Bartosz Peter. Ogromna skarbnica nieocenionej wiedzy, ich świeże spojrzenie oraz różne punkty widzenia z pewnością dodały wiatru w żagle naszemu kandydatowi.Już dziś wiemy, że w następnych treningach wezmą udział kolejne wielkie nazwiskapolskiej sceny kulinarnej, bo jak to mówią „co dwie głowy to nie jedna”.

Bardzo się cieszę, że wielu szefów kuchni wspiera naszego kandydata w przygotowaniach. To bardzo ważne i ma to większy wymiar. To oczywiście ogromna wiedza i doświadczenie wielu osób, różne punkty widzenia, ale to również wsparcie szefów z innych środowisk, poza podziałami, ponad wszystko dla wyższego dobra jakim jest zaprezentowanie Polaka na arenie międzynarodowej. Dlatego jako Head Chef Akademii Bocuse d’Or Poland bardzo dziękuję za to zaangażowanie. – powiedział Adam Chrząstowski

Po raz pierwszy w historii konkursu, Bocuse d’Or Europe odbędzie się w północno-wschodniej Europie. Po Norwegii, Szwajcarii, Belgii, Szwecji, Węgrzech i Włoszech przyszedł czas na Estonię, która w połowie października będzie gościła kandydatów biorących udział w kontynentalnej rozgrywce Bocuse d’Or.

Produkty z Estonii

Kandydaci będą mieli do przygotowania dwa dania: jedno vege – serwowane dla czternastu osób i podane wyłącznie na talerzach, wydane po 5 godzinach od rozpoczęcia konkursu oraz drugie danie z mięsa – serwowane dla czternastu osób na platerze i wydane 35 minut po daniu vege.

Produkty obowiązkowe do przygotowania podczas konkursu to:

Danie na talerzu (vege): sum
Danie na platerze:
- przepiórka przygotowana wraz z wątrobą i sercem (przygotowanie i interpretacja tematu są dowolne) 
- jajko przepiórcze

Poza obowiązkowymi produktami każdy z kandydatów będzie musiał wykonać dwa sosy, wykorzystać co najmniej trzy dodatki oraz wpleść w danie coś od siebie, tzn. użyć składnik pokazujący wpływ tradycji kulinarnej swojego kraju (mogą to być zapachy, smaki, produkty, przyprawy itp.).

- Z uwagi na zmianę terminu europejskiej selekcji, cała koncepcja przygotowania dań i wykorzystania konkretnych produktów z przyczyn oczywistych musiała ulec zmianie. Nie jest to prosta sprawa od nowa skomponować danie, gdy pierwotna wersja, do której trochę dochodziliśmy i już przetrenowaliśmy wydawała się idealna. Cóż, wymagało to od nas a przede wszystkim od Kuby jeszcze większej kreatywności, zresztą nadal dopracowujemy poszczególne elementy.– powiedział Tomasz Purol, oficjalny trener Team Poland

Ta najbliższa europejska edycja konkursu z pewnością będzie pełna emocji i wzruszeń, zarówno kandydaci i ich drużyny oraz członkowie jury będą świętować w tych dniach doskonałość i kreatywność na cześć Szefa Stulecia i założyciela konkursu Paula Bocuse.

Partnerami Bocuse d’Or Team Poland 2020 są firmy:

- TORK Polska
- Gastro Magic Service
- Spomlek
- Plastmet
- Convotherm
- Cheman
- Żywiec Zdrój 
- Poland Tastes Good 

AKTUALNOŚCI

 • Przeczytaj całość

  Bocuse d’Or Poland on Tour - jeszcze trzy kolacje

  Już dzisiaj zachęcamy wszystkich fanów marki Bocuse d’Or, a tym samym miłośników dobrej kuchni do udziału w kolejnych kolacjach z cyklu Bocuse d’Or Poland on Tour, które odbędą się niebawem.

  2022-09-20
  Przeczytaj całość
 • Przeczytaj całość

  Kolejne kolacje Bocuse d’Or Poland on Tour za nami!

  Za nami już trzy kolacje z cyklu Bocuse d’Or Poland on Tour.

  2022-09-19
  Przeczytaj całość
 • Przeczytaj całość

  MOWI partnerem Bocuse d’Or Poland on Tour

  Największy na świecie producent łososia, MOWI został Partnerem wspierającym Bocuse d’Or Poland on Tour. 

  2022-09-05
  Przeczytaj całość
 • Przeczytaj całość

  Jesień z Bocuse d'Or on Tour

  Bocuse d’Or Poland On Tour z pewnością będzie doskonałą okazją do obcowania nie tylko ze świetną kuchnią, polskimi produktami, ale i znakomitymi szefami kuchni, którzy poprowadzą Gości przez wyjątkowo wyrafinowane smaki. 

  2022-08-19
  Przeczytaj całość